När du flyttar ut
Har det blivit dags att flytta till annat boende? Här har vi samlat svar på vanliga frågor som brukar dyka upp när man funderar på att byta boende.
Klicka på rubrikerna nedan för ytterligare information om de olika ämnena.
Flytta ut
Hur säger man upp lägenheten?
En uppsägning ska ske skriftligt och om inget annat bestämts så har du tre månaders uppsägningstid. Du kan även göra din uppsägning digitalt via Mina sidor här på kindahus.se. Det går också bra att besöka oss under våra öppettider så löser vi det tillsammans. Om det är mer än en person som står för kontraktet måste båda skriva på uppsägningen.
Eventuella kontrakt för p-platser och/eller garage upphör samtidigt som bostadsavtalet. Så snart vi får in en skriftlig uppsägning skickar vi en bekräftelse med information om vad som gäller när man sagt upp en lägenhet.
Hur lång är uppsägningstiden?
Uppsägningstiden räknas från den sista dagen i månaden och tre kalendermånader framåt. Om du t.ex. säger upp din lägenhet den 25 mars så löper uppsägningstiden fr.o.m. den 31 mars till den 30 juni. Säger du däremot upp din lägenhet den 1 april så löper uppsägningstiden fr.o.m. den 30 april till den 31 juli.
I regel kan man inte få kortare uppsägningstid än tre månader. Även om vi har kö på en del lägenheter så får man oftast räkna med att de som står på kö också har uppsägningstid där de bor idag. I undantagsfall kan det gå att lösa med kortare uppsägningstid men det är bättre att utgå ifrån att uppsägningstiden blir tre månader.
Vid dödsfall är det en månads uppsägningstid förutsatt att lägenheten sägs upp inom en månad från det att hyresgästen avlidit.
Hur avslutar man elavtalet?
Kontakta E.ON för att avsluta eller flytta ditt elavtal. Enklast kontaktar du E.ON via deras hemsida, eon.se
Behöver jag ett parkeringstillstånd till utflyttningsdagen?
När du ska flytta ut måste du ha ett tillfälligt parkeringstillstånd för att inte riskera att få parkeringsböter. Kontakta oss en vecka innan du ska flytta så får du hjälp att ordna det. Vi behöver veta vilket registreringsnummer bilen du ska använda har så se till att ha det till hands när du kontaktar oss.
Hur fungerar det med besiktning av lägenheten och vad händer om det finns skador?
Uppsagda lägenheter besiktar vi två gånger. En förbesiktning som vi bokar tid för i samband med att du säger upp din lägenhet och en slutbesiktning som du själv bokar enligt de instruktioner du får tillsammans med bekräftelsen på din uppsägning.
Förbesiktningen utförs inom ett par veckor från det att du sagt upp din lägenhet. Vi tittar då dels på det allmänna skicket dels på om vi ser några skador som du kan komma att bli ersättningsskyldig för.
Om det finns skador vi ser så får du information om vad vi bedömer att det kommer att kosta att åtgärda dem om du inte på ett fackmannamässigt sätt själv kan reparera dem.
Observera att vi vid förbesiktningen enbart kommenterar och prissätter skador som vi kan se eller som du informerar om. I de fall då det visar sig finnas ytterligare skador vid slutbesiktningen revideras kostnaden utifrån den nya informationen.
Slutbesiktning av lägenheten ska utföras när du har tömt och städat lägenheten. Kontakta Kindahus senast en vecka innan du ska flytta för att boka tid. Slutbesiktningen ska vara utförd och godkänd senast kl. 12.00 den första vardagen i månaden så att nästa hyresgäst kan börja flytta in. Kom ihåg att även tömma och sopa ur tillhörande förråd, matkällare och liknande.
Var noga med städningen! Om den inte är utförd på ett godkänt sätt blir vi tvungna att tillkalla ett städbolag som får städa lägenheten klart. Kostnaden för detta fakturerar vi sedan dig som flyttar.
Vad ska jag tänka på när det gäller mina internet- och TV-avtal samt övriga abonnemang?
Säg upp och/eller flytta alla avtal som du haft till lägenheten såsom prenumerationer och annat.
När det gäller Internet- och/eller Tv-avtal måste du ta kontakt med din tjänsteleverantör för att säga upp eller flytta dina avtal. Kontakta din tjänsteleverantör för information om hur utrustning såsom TV-box, router eller annat du fått hem via dem ska hanteras.
CPE:n som sitter på väggen vid TV-uttaget hör till lägenheten och måste sitta kvar. (Om det finns ett teknikskåp i lägenheten så kan CPE:n vara placerad där.)
Om du har anslutit dig till grannsamverkan för att ta emot brandlarm i Tryva-appen så avsluta även detta.
Hur ska jag lämna tillbaka mina nycklar?
I samband med slutbesiktningen måste du återlämna alla nycklar, postfacksnycklar, elektroniska tags och liknande som du kvitterat ut. Saknas någon form av nyckel eller tag debiteras du enligt den prislista som gäller vid din utflytt.
Gör en flyttanmälan
När du flyttar ska du göra en flyttanmälan till Skatteverket skatteverket.se/flytta så att du får rätt folkbokföringsadress. Gör din anmälan i förväg eller senast en vecka efter flytten. Skatteverket sprider din nya adress till samtliga myndigheter och även till många företag. Vill du även ha eftersändning av din post får du beställa det hos Svensk adressändring adressandring.se